Kapat
A+ A-

Skandal müfredat için MEB'den talimat: Bu yıl kullanın

Bakan İsmet Yılmaz, gelecek yıl dedi ama Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, 81 ildeki okullara gönderdiği yazıda müfretadın bu yıl kullanılması talimatı verdi.
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2017 Pazartesi, 23:19

[Haber görseli]

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni müfredata ilişkin kafa karışıklığı bitmiyor. Bakanlığın 3. kez karar değiştirerek birçok derste yeni müfredatı bu yıl uygulayacağı ortaya çıktı.

MEB, Atatürk’e ilişkin konuların daraltılması, evrim ünitesinin çıkartılması ve cihadın eklenmesi ile tartışılan yeni müfredatı nasıl uygulayacağına bir türlü karar veremedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ocak ayında bu sene sadece 1., 5. ve 9. sınıflara uygulanarak önümüzdeki yıldan itibaren kademeli geçişle yıl yıl diğer sınıflara uygulanacağını açıkladığı yeni eğitim programında bakanlık yeniden karar değişikliğine gitti. Ocak ayında kademeli geçişi anlatan, 4 ay sonra ise kademeli geçiş yerine 2018-2019 yılından itibaren yeni müfredata topyekün geçiş kararı alan MEB, bu kararından da döndü. Bakanlık gelecek hafta başlayacak eğitim-öğretim dönemine yetişen birçok derste yeni program ve eğitim öğretim materyalini kullanma kararı aldı.

Temel eğitimde yeni müfredat

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzası ile 81 ildeki okullara gönderilen “Sene Başı İş ve İşlemleri” başlıklı yazıda, zorunlu derslerden Matematik, Hayat Bilgisi, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, Görsel Sanatlar, Müzik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Beden Eğitimi ve Spor, Teknoloji ve Tasarım, Trafik Güvenliği, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersinin müfredatlarının “temel becerileri kapsayan ve değerler eğitim önem veren bir yaklaşım içerisinde” yenilendiği belirtilerek önümüzdeki hafta başlayacak 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yeni program ve ders materyallerinin kullanılması talimatını verdi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İsmet Yılmaz

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler