A+ A-

Irak Parlamentosu Kürt yönetiminin referandum kararını reddetti

Irak Parlamentosu Kürt yönetiminin referandum yapılmasına ilişkin kararını reddetti. Irak Parlamentosu referandum konusunda gerekli önlemlerin alınması için de Başbakan İbadi'yi görevlendirdi.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2017 Salı, 13:01

[Haber görseli]CNN Türk'te yer alan habere göre Irak Parlamentosu Kürt yönetiminin referandum yapılmasına ilişkin kararını reddetti. Irak Parlamentosu referandum konusunda gerekli önlemlerin alınması için de Başbakan İbadi'yi görevlendirdi.

Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, "Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti." dedi. Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini ifade etti.

 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.

 IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.

 Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" söylemişti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler