Kapat
A+ A-

TBMM Başkanı Kahraman tartışmalı iç tüzük teklifinin partilere sunulacağını açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman 'muhalefetin sesini kısmaya yönelik olarak değerlendirilen 160 maddelik iç tüzük değişiklik teklifinin partilere sunulacağını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba, 16:27

[Haber görseli]Muhalefetin sesini kısmaya yönelik iç tüzük değişikliği 1 Ağustos 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre milletvekillerinin oylama öncesinde yoklama talebine sınırlama getirilecek. Milletvekilleri, sadece görüşmeye tabi tezkerelerin oylanması ile kanunların maddelerine geçilmesi ve tümünün oylanmasında yoklama isteyebilecek. Oturumu yöneten Başkan ve Divan üyeleri toplantı yeter sayısına dahil edilecek.

İşte çok tartışılan AKP'nin iç tüzük teklifinden detaylar;

TBMM Genel Kurulunda, genel görüşme ve Meclis araştırması önergelerinin özetleri okunmayacak. Anayasa değişiklikleri hariç, kanun tasarı ve tekliflerinin maddelerinin oylanmasında artık açık oylama talebinde bulunulamayacak. Tasarı ve tekliflerin tümünün oylamasında, en az 20 milletvekilinin talebi halinde açık oylama yapılabilecek. Aksi halde bu oylamalar ve maddelerin oylamaları işaret oyuyla yapılacak.

 TBMM'YE DÖVİZ VE PANKART GETİREN MİLLETVEKİLLERİ KINAMA ALACAK

TBMM’ye silahlı giren ve Genel Kurulun çalışma düzenini, huzurunu bozucu döviz, pankart ve benzeri materyali getiren, kullanan milletvekilleri, kınama alacak. Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM’ye, TBMM Başkanına, Başkanlık Divanına, birleşimi yöneten başkanvekiline, milletvekiline, Türk milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasa’nın ilk 4 maddesinde çerçevesi çizilen anayasal düzene hakaret eden, söven, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasa’da düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapan milletvekili hakkında, Meclisten geçici çıkarma cezası uygulanacak. Fiili saldırıda bulunan, TBMM Genel Kurulu ve komisyonlara silahlı olarak giren milletvekilleri de Meclisten geçici çıkarılacak.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İsmail Kahraman

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler