Kapat
A+ A-

Emekli Tuğgeneral Mehmet Doğan’ın rütbesi alındı

Son KHK ile “Mor Beyin” uygulaması ile mağdur olduğu belirlenen 123 askeri personel görevine iade edildi. Özel Kuvvetler’de Tugay Komutanı olarak görev yapmış emekli Tuğgeneral Mehmet Cengiz Doğan’ın rütbesinin alınması da dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma, 21:32

Hükümetin son çıkardığı kararnamede Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) daha önce ihraç edilen ancak “Mor Beyin” uygulaması ile mağdur olduğu belirlenen 123 askeri personel görevine iade edildi. Bu kararname ile 48 askeri personelin görevine son verildi. Ayrıca Özel Kuvvetler’de Tugay Komutanı olarak görev yapmış emekli Tuğgeneral Mehmet Cengiz Doğan’ın rütbesinin alınması da dikkat çekti.

Hükümetin dün sabaha karşı yayımladığı kanun hükmünde kararnamelerde TSK’nin iki kuvvetinden personel ihraç edildi. Bu kararnamede Kara Kuvvetleri’nden 14’ü subay, 2’si astsubay, 2’si de sivil memur olmak üzere 18 kişi; Deniz Kuvvetleri’nden de 21’i subay, 6 astsubay, 1 uzman çavuş, 2 sivil memur olmak üzere toplam 48 personel ihraç edildi.

Mor Beyin mağdurları döndü

FETÖ ile iltisakları yalnızca “Mor Beyin” uygulaması olarak görülen bazı personel hakkında yapılan inceleme sonucunda da üç kuvvette görevine iadeler gerçekleşti. Bu kapsamda Kara Kuvvetleri’nden 13 subay, 43 astsubay, 7 sivil memur, 12 uzman çavuş, 4 işçi ve 2 sözleşmeli er görevine döndü. Kararname ile Deniz Kuvvetleri’nden 1 subay, 8 astsubay, 2 uzman çavuş, 8 işçi ile 1 sivil memur görevine iade edildi.

Hava Kuvvetleri’nde ise 2 subay, 13 astsubay, 6 uzman çavuş ve 1 sözleşmeli er kararname ile görevlerine döndü. Kararname ile TSK’de toplam 123 göreve iade edilmiş oldu.

Tuğgeneralin rütbesi iptal

Kararname ile TSK kadrolarından emekliye ayrılmalarına karşın toplam 5 kişinin rütbe ve özlük hakları elinden alındı. Rütbeleri iptal edilenlerden emekli Tuğgeneral Mehmet Cengiz Doğan’ın bulunması dikkat çekti. Doğan’ın Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) Tugay Komutanı olarak görev yaptığı öğrenildi. Halen Özel Kuvvetler Komutanı Olan Tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı’nın daha önce Doğan’dan görevi devralarak bir süre bu görevi yürüttüğü kaydedildi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Doğan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler