A+ A-

Gelinler duvarda buluştu

Öğrenciler Hindistan’dan Lüleburgaz’a geldi köy okulunun duvarlarını boyadı.
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2017 Salı, 19:53

[Haber görseli]

Hindistan’ın Edyanchavadi köyünden gelen altı Hintli öğrenci, Türk yaşıtlarıyla birlikte, Lüleburgaz’ın Eskitaşlı köyünde ağaç dikti, köy okulunun duvarlarını boyadı.

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL), 2013 yılından bu yana Hindistan merkezli Mind- VISA organizasyonu ile ortaklaşa sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Bu çerçevede Türkiye’ye gelen Venkateshwari, Satriyan, Snega, Abitha, Selvamani ve Santosh, Lüleburgaz’ın Eskitaşlı köyü ve ÜAL’lı öğrencilerle sosyal hizmet ve liderlik içeren çalışmalar yapmak üzere bir araya geldi.

Yaklaşık bir hafta süren program kapsamında; Hindistan’dan 6, Eskitaşlı köyünden 6, ÜAL’den ise 12 öğrenci, Lüleburgaz’da birlikte ağaç dikti, köy okulunun duvarlarını boyadı, müzik, dans, tiyatro, spor ve liderlik etkinlikleri gerçekleştirdiler. İngilizce yapılan program aynı anda Türkçeye ve Hindistanlı öğrencilerin ana dili olan Tamil diline tercüme edildi. Hindistan Başkonsolosu Azar. A. H. Khan da öğrencileri tebrik etmek için programın kapanış törenine katıldı.

ÜAL Direktörü Terrence Factor, “Öğrencilerimizin başarılı, global bireyler olması için Hindistan gibi hızla gelişmekte olan ülkelerin kültürünü ve ekonomisini tanıması çok önemli” dedi. MindVISA Türkiye direktörü Bade Küçükoğlu da “Öğrencilerin genç yaşta sadece coğrafi sınırları değil kafalarındaki sınırları aşması onlara eşsiz bir deneyim sağlıyor, hayat görüşlerini genişletiyor” diye konuştu.

Duvar tuval oldu

Pomak Köyü olan Eskitaşlı’daki Şehit Er Recep Savaş Sinar İlkokulu’nun yemekhane duvarını sanat eseri gibi boyayan öğrenciler, duvara, Türk ve Hint motiflerini kullanarak ve Hindistan’ın ‘’Madbubani’’ resim sanatından esinlenerek, birbirlerine bakan bir Pomak ve Hint gelini çizdiler.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer