A+ A-

Her adım bir destek

Serebral Palsi’li çocuklar için 9 ülkede eşzamanlı etkinlik.
Yayınlanma tarihi: 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 21:08

[Haber görseli]

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, duruşu ve hareketleri etkileyen ve fiziksel engel yaratan Serebral Palsi (beyin felci) hastalığına sahip çocuklar için 9 ülkede eşzamanlı gerçekleşen “Steptember” adlı sosyal sorumluluk projesini dördüncü kez düzenliyor. 4 Eylül - 1 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek proje, farkındalık yaratmayı ve bağış toplamayı amaçlıyor. “Steptember sosyal sorumluluk projesi”, eğitici geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunuyor. ‘Serebral Palsili Çocuklar İçin Günde 10 bin Adım’ sloganı ile yola çıkan vakfın Genel Direktörü Nigar Evgin, Vakfın Yönetim Kurulu 2. Başkanı Dilek Sabancı, Steptember İyi Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı ve Aktif Yaşam Gönüllüsü Murat Bür dün basın toplantısı düzenledi.

Her çocuk özel

Toplantıda konuşan Dilek Sabancı “Ben her çocuğun farklı ve özel olduğuna inanıyorum. Serebral Palsi de çok özel ilgi ve eğitim gerektiren bir durum. Türkiye’de her 8 saatte bir Serebral Palsi’li bebek doğuyor, bu oldukça ciddi bir rakam. Erken teşhis ve müdahale büyük önem taşıyor. Türkiye Spastik Çocukları Vakfı yürüttüğü tüm çalışmalarla toplumun Serebral Palsi konusunda bilgilenmesine önem veriyor. Bu projenin her geçen gün daha da büyüyeceğine ve daha fazla Serebral Palsi’li çocuğumuza umut olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Steptember Aktif Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı ise “Sağlıklı bir yaşam için hepimizin günde en az 10 bin adım atması gerekiyor. Serebral Palsi çocuklarının çoğu koşamıyor, zıplayamıyor hatta yürüyemiyor. Bizler bu proje ile onların biraz daha sosyallleşebilmesi biraz daha fazla özel eğitim alabilmesi için onlar adına adım atacağız. Onların atamadığı adımı biz atacağız” dedi.

Hareketleri etkiliyor

Dünyada 17 milyon kişide görülen Serebral Palsi; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumu. Serebral Palsi’li bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inde epilepsiye rastlanıyor.

Ömür babasına seslendi

Steptember Aktif Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı 4 yaşındaki Ömür’le yakından ilgilendi. Serebral palsili 4 yaşındaki Ömür’ün annesi Nilay Gül de Steptember projesinin kızına büyük yararları olduğunu anlattı. Proje kapsamında yapılan bağışlarla Ömür’ün hidroterapiden faydalandığını kaydeden Gül, projeye herkesin destek vermesini istedi. Ömür de konuşmasında babasına seslenerek, “Baba senin mutlu olman beni de mutlu ediyor” dedi.

[Haber görseli]

Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş Steptember, sağlıklı ve eğlenceli bir etkinlik. Etkinliğe tüm yurttaşlar katılabiliyor. Projeye web sitesinden kayıt yaptırılarak 4 kişilik bir takım oluşturuluyor. Bağış hedefi belirleniyor. Üyelik sonrası içinde adımsayar olan bir Steptember Kiti gönderiliyor. 4 Eylül’den itibaren her gün attığınız adımları web sitesine giriyorsunuz. Bir yandan da bağış için çağrıda bulunuluyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer