A+ A-

‘Geniş kalçalar sağlık göstergesi’

Almayna'da yapılan bir araştırmaya göre insanların vücut şekillerinin ‘elma’ değil ‘armut’ şeklinde olması sağlığa işaret.
Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 20:56

[Haber görseli]

ABD’li reality şov yıldızı Kim Kardashian, sık sık geniş kalçaları ve armut tipi vücut şekliyle gündeme geliyor.

Almanya’da yapılan bir araştırma, sağlıklı bir kiloda ancak kalça, uyluk ve bacaklarında daha fazla yağ bulunan kişilerin; diyabet hastası olma ya da felç veya kalp krizi geçirme riskinin daha az olabileceğini ortaya koydu.

BBC Türkçe’nin haberine göre sonuçları Cell Research adı bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre vücudun alt kısmında daha az yağ bulunması, ölüm riskini ve kardiovasküler hastalıklar geçirme olasılığını artırıyor. Ancak bulgular fazla kilolu olanları kapsamıyor. Bunun nedeni ise aşırı kilolu insanların akciğerleri ve kalplerinin çevresindeki yağ seviyesinin çok yüksek olması.

Elma değil armut tipi

Araştırmayı yorumlayan Alman diyabet uzmanı Dr. Norbert Stefan insanların vücut şekillerinin elma gibi olmasındansa armut gibi olmasının daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Sağlıklı bir kilodaki insanın kalça ve bacaklarındaki yağlar güvenli kabul ediliyor. Bunun nedeni de kalça ve bacaklarda tutulan fazla yağın karın bölgesindeki yağ türünden farklı olması. Karın bölgesindeki yağ, kana yağ asitleri salarak diyabete, insülin direncine ve yüksek kolesterole neden olabiliyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer